Dr. Kovács István
Mire figyeljünk a pH-mérés közben
- ,
- , pH mérés
Tanácsok a pH-mérés legjobb elvégzéséhez:
– A pH mérőt azonnal szükséges kalibrálni az alábbi esetekben:
(a) Elektróda csere után vagy hosszabb mérési kihagyás után.
(b) Erősen savas (pH<2) vagy lúgos (pH>12) oldatok mérése után.
(c) Fluorid iont tartalmazó vagy organikus anyagokat tartalmazó oldatok mérése után.
(d) Ha a mérendő oldat hőfoka nagyon sokban különbözik a kalibráló oldat hőfokától.
-Tárolja a pH-elektródát speciális elektródtároló oldatban.
Viszont ezt nem javasoljuk a kisméretű, hordozható kézi pH-mérők elektródája esetében.Ezekben az elektródákban a belső oldat mennyisége nagyon kicsi és tárolás közben a sűrített oldat felhígul és kifolyik a sóhídon keresztül.
-Minden mérést két pontos kalibrálással kezdjen el. A frissítést mindig egy pontos, vagy két pontos kalibrációval végezze.
-Használjon friss puffereket és legalább RO tisztaságú vizet öblítésre.
-Kalibrálás közben olyan puffert használjon, melynek pH értéke nem különbözik a mért egységtől több mint 3 pH egységgel. A minta pH-értéke a két kalibráló puffer értéke közzé essen.
-Használjon deionizált vizet az elektród felületén maradt puffer és minta lemosására.
-Kalibráláskor ügyeljen az oldatok azonos hőmérsékletére. Bár a készülék elvégez egy automatikus hőmérséklet kompenzációt, a legjobb eredményt akkor éri el, ha a kalibrációs puffer és a minta oldat azonos hőmérsékletű.
-Ügyeljen a csatlakozók tisztaságára és szárazságára. Piszkos vagy nedves csatlakozó akadályozhatja a megfelelő működést.
-Bizonyosodjon meg arról, hogy az elektróda felszíne teljesen tiszta. Kövesse a tisztítási útmutatást a pH mérő kézikönyvében leírtak szerint
A pH-mérés tilalmai
ELKERÜLENDŐ TEVÉKENYSÉGEK:
– Ne hagyja a laboratóriumi pH-elektródát kiszáradni. Mindig tartsa bemerítve az elektródtároló oldatba.
– Ne érintse az elektróda üveggömb érzékelőjét kemény tárggyal, óvja ütésektől, hogy el ne törjön. A mérések előtt és után, az elektródát tisztított vízzel öblítse le. Ne tisztítsa az üveg membrán felületét fogkefével, törlővel stb.! Az elektródát alaposan kell mosni mérések között, hogy a felületén ne maradjon a mintából maradék. Ha mégis a felületére száradt a minta, megfelelő oldószerrel távolítható csak el. Ezután alaposan le kell mosni tisztított vízzel az elektródát.
– Ne hagyja, hogy olaj, zsír, ételtörmelék, keményítő, fehérje, vagy más anyag fennmaradjon a pH-elektród felületén használat után.
– Ne használja a pH-elektródát olyan környezetben, mely károsíthatja a pH érzékelőjét, mint például hidrofluorid sav vagy maró anyagok.
– Ne használja a pH-elektródot olyan környezetben, mint például az aceton, toluol, metilén klorid, xilén, és más erős organikus oldószerek. Ezek károsíthatják a pH-elektród szerkezetét alkotó anyagokat.
– Sokáig ne használja a pH-elektródát 60 °C feletti hőmérsékleteken. Hosszas alkalmazás magas hőmérsékleten csökkenti a pH-elektród élettartamát.
– Magas hőfokú mérésekre használjon üveg testű pH elektródát.
.pH elektróda tisztitása
A pH elektróda hosszútávú működtetése folyamán, vagy ha olyan oldatokat mértek vele, amelyek tartalmaztak anyagokat, amelyek záró réteget alkothatnak a membrán felületén vagy a só-híd átmeneten, az elektróda passziválódik, az érzékenysége csökken és a reakció ideje hosszabb lesz, a mért értékek nem lesznek pontosak.
A következő módszerekkel lehet javítani a helyzeten:
(a) Az üveg membrán elpiszkosodott és megöregedett: helyezze az elektródát 0.1mol/L sósav oldatba 24 órára. (Kb. 1:100 hígított HCl oldat). Mossa le tisztított vízzel és ezután tartsa 24 órán keresztül a elektróda tároló oldatban.
Ha a passziválódás nagyon komoly, akkor a felhasználó megpróbálhatja a pH membrán felületének a maratását 4% HF oldatban 3-5 másodpercig. Ezután tisztított vízzel alaposan lemosni, és a tároló oldatban tartani 24 órát.
(b) Ha ismerjük az elpiszkolódást kiváltott anyag típusát az alábbi javaslatok szerint lehet felújítani az elektróda működését:
Szervetlen fém-oxidok – 1mol/L koncentrációnál alacsonyabbra hígított savas oldattal.
Organikus lipid anyagok – gyenge lúggal történő mosás.
Gyanták és makromolekuláris anyagok – hígított alkohol, aceton, éter.
Fehérje üledék – savas enzimatikus oldat.
Festékek – hígított fehérítő, peroxid oldat.
MEGRENDELHETŐ MEGFELELŐ TISZTÍTÓ OLDATOK a WEBÁRUHÁZBAN.