Dr. Kovács István
Puffer oldatok a pH-mérésekhez
- ,
- , pH mérés
A pH mérő kalibrálásáról
JÓ HÍR: A pH-mérő kalibrálása nagyon egyszerű dolog! Az oldalunkon megtalálja a segítséget a pH mérő kalibrálásához..
VIDEÓ A pH MÉRŐ KALIBRÁLÁSÁRÓL (KATTINTSON AZ INDÍTÁSHOZ)
Hogyan kalibráljuk a pH-mérőt?
A kalibrálás lényege – megadnia a műszernek a mért potenciál és a pH-közötti átváltási szabályt. Ezt úgy végezzük el, hogy behelyezzük a mérőműszert egy ismert pH-értékű oldatba, az megméri a pH- és referencia-elektródák között kialakult potenciált és elmenti annak az értékét a memóriájába. Ezután behelyezzük az elektródákat egy más pH-értékű oldatba és újból megmérjük a potenciált és elmentjük a memóriába. Ebből a 2 mérésből, a műszer már ki tudja számítani bármilyen más oldatban megmért potenciálból az oldat pH-értékét. A kalibráláshoz puffer oldatokat használunk, amelyek pH értékei pontosan ismertek, például, pH= 4,01, pH=6,86, pH=9,18. A pontos mérésekhez, legalább 2 pontos kalibrációt kell elvégezni. A kertészeti pH-mérések nagyobb része pH 5-7 között történik, ezért javasoljuk a pH=6,86 és pH=4,01 értékű pufferekkel elvégezni a kalibrációt.
Annak érdekében, hogy megnyugtassam a felhasználót, hogy a gyakorlatban a kalibrálás nagyon egyszerű feladat, röviden leírom az ADWA AD-12 kertészeti pH-mérő kalibrálásának a menetét (bővebb információ a pH-mérőről www.kertlabor.hu oldalon található). A kalibrációhoz helyezzük a pH-mérőt az első puffer oldatba (az első puffernek a pH=6,86 –t javasolják, mivel ez az érték a pH skála középére kerül). Nyomjuk meg a kalibrálási gombot és a műszer elvégzi a kalibrációt az első pufferre és kéri a következőt kijelezve annak az értékét. Öblítsük le az elektródákat desztillált vagy de-ionizált vízben és helyezzük a pH=4,01 értékű második pufferbe. A pH-mérő felismeri a puffert és befejezi egymaga a kalibrálást és kijelzi egy „O.K.2 ” felirattal, hogy befejezte a műveletet és automatikusan átvált mérésre.
ADWA AD-12 pH mérő kalibrálása / VIDEÓ , KATTINTSON AZ INDÍTÁSHOZ /
Miért kell 2 pontos kalibrálást végezni?
Képzeljünk el, hogy a kalibrálási görbénk megfelel egy hosszú lécnek, amelyet a falra kell erősíteni szöggel. Ha csak 1 szöget ütünk a közepébe, az már megtartja, de a végei könnyedén elmozdulnak. Ha viszont már 2 szöggel erősítjük, akkor már sokkal stabilabban áll és kisebb a mozgási lehetősége, még ha a szögek egy kicsit el is mozdulnak. Természetesen, 3, vagy 4 szög még stabilabban tartja a lécet. Hasonlóképen, minél több ponton kalibráljuk a pH-mérőt, annál pontosabb mérési eredményt tudunk elérni. Mindig igyekezni kell, hogy mért érték a két legközelebbi értékű pH-kalibrációs pontok közzé kerüljenek.